Program "Za życiem"

Program „Za Życiem”

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Niemodlinie, na mocy porozumienia zawartego w dniu 29 kwietnia 2022 r. w Warszawie pomiędzy Ministrem Edukacji i Nauki a Powiatem Opolskim wznawia realizację zadań  wynikających z kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem. Projekt jest finansowany z budżetu państwa.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Niemodlinie od 2017 roku pełni funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno - opiekuńczego,  w związku z realizacją rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", ze szczególnym uwzględnieniem interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością.

Do szczegółowych zadań ośrodka należy:

  1. Udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka.
  2. Wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej, rehabilitacyjnej.
  3. Wskazywanie placówek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom.
  4. Organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością.
  5. Koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu, w tym zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach oraz prowadzenie akcji informacyjnych i monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom

 Kto może uzyskać wsparcie w ramach programu?

Dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia nauki szkolnej, posiadające co najmniej jeden dokument potwierdzający niepełnosprawność lub zagrożenie niepełnosprawnością, tj.:

  • opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju;
  • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
  • zaświadczenie lekarskie, potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, wydane przez specjalistę II stopnia lub specjalistę ginekologii i położnictwa lub neonatologii;
  • dokumentację medyczną lub/i opinie specjalistyczne wskazujące na zagrożenie niepełnosprawnością;

 

Jak zgłosić się do programu?

By zgłosić się do programu należy dostarczyć:

  • wniosek o przyjęcie do Programu
  • regulamin uczestnictwa w programie
  • ksero dokumentów potwierdzających niepełnosprawność /zagrożenie niepełnosprawnością dziecka. 

Druki dokumentów do pobrania w zakładce.

Kwalifikacja dzieci do programu następuje po rozmowie wstępnej oraz analizie dokumentacji medycznej.

Dokumenty można złożyć:

  • osobiście w sekretariacie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Niemodlinie
  • pocztą elektroniczną na adres pppniemodlin@o2.pl

 

Uwaga!

Zgłoszenie do programu nie jest równoznaczne z objęciem dziecka wsparciem terapeutycznym. Pierwszeństwo skorzystania ze wsparcia mają dzieci do 5 r.ż., dzieci z  rodzin wielodzietnych, z  drugim dzieckiem niepełnosprawnym oraz dzieci w szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej. Brak możliwości zapewnienia zajęć może wynikać również z  niewystarczającej liczby godzin do objęcia wsparciem terapeutycznym wszystkich dzieci zgłoszonych do programu lub braku specjalistów o wymaganych kwalifikacjach.

O zakwalifikowaniu się dziecka do programu poinformujemy  telefonicznie lub drogą elektroniczną.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 77 460 63 63